Track & Field


Head Coach

Sam Turpin   Email

PIAA State Champions

1976 Boys 880yd Relay J. Ludes, M. Romagnoli, A. Sgrignoli, J. Sgrignoli
1976 Boys Mile Relay J. Ludes, M. Romagnoli, A. Sgrignoli, J. Sgrignoli
1984 Girls 1600m Relay A. Wilson, M. Sciano, J. Hoyer, D. Sciano
1995 Boys 3200m Relay B. Clark, P. Della-Corce, B. Walker, J. Stock
2006 Boys 1600m Relay JP Bennett, D. Smith, S. Seymore, C. Kearney
2007 Boys 1600m Relay C. Kearney, D. Smith, S. Seymore, S. Kazor
2007 Boys 300m Hurdles Steve Kazor
2009 Boys 110m Hurdles Christian Kuntz
2009 Boys 300m Hurdles Christian Kuntz
2010 Boys Discus Jake Brenza
2010 Boys 400m Relay N. Lutz, N. Black-Heaven,P. Devlin, R. Sutliff
2010 Boys 1600m Relay T. Gruschow, D. Pawlush, B. Seymore, M. Giordano
2011 Boys 1600m Tommy Gruschow
2012 Boys Long Jump Danny Jackson
2012 Boys 400m Relay D. Jackson, C. Lenz, B. Kuntz,R. Sutliff
2013 Boys 400m David Bricker

PIAA State Team Champions

2010 Boys
2011 Boys

PIAA District III Team Champions

2007 Girls
2007 Boys
2008 Girls
2011 Boys
2012 Girls
2012 Boys
2013 Girls

2015 performance, "May the Road Rise to Meet You"

PIAA Class AA

Mid Penn Capital Division

Mid Penn Championships

Girls Boys
1994 1986 2008 2012
2006 1995 2009 2013
2012 1996 2010
2013 2007 2011

PIAA District III Championships

1984 Girls 1600m Relay
1984 Girls 400m Danielle Sciano
1985 Boys 400m Scott Sieck
1991 Girls High Jump Monica Carnihan
1994 Boys 3200m Relay
1995 Boys 3200m relay
1995 Boys High Jump Matt Hockley
1996 Boys 3200m Relay
1997 Boys 3200m Relay
1997 Girls Triple Jump Nicole Campbell
1997 Girls 3200m Relay
1998 Boys 800m Anthony Pigliacampo
1998 Girls Triple Jump Nicole Campbell
1998 Girls Long Jump Nicole Campbell
2005 Boys 800m Brendan Kearney
2005 Boys 1600m Relay
2005 Boys Pole Vault Dan Anderson
2006 Boys 1600m Relay
2006 Boys 3200m Relay
2006 Boys High Jump Jamal Smith
2007 Boys 400m David Smith
2007 Boys 800m Shane Seymore
2007 Boys 110m Hurdles Steve Kazor
2007 Boys 3200m Relay
2007 Boys 400m Relay
2007 Girls 100m Erin Guty
2008 Boys 800m Shane Seymore
2008 Boys 110m Hurdles Christian Kuntz
2008 Boys 3200m Relay
2008 Boys Javelin Billy Phillipy
2008 Girls Shot Put Shannon Crane
2008 Girls Long Jump Erin Guty
2009 Boys 110m Hurdles Christian Kuntz
2009 Boys 300m Hurdles Christian Kuntz
2009 Boys 3200m Relay
2010 Boys 400m Relay
2010 Boys 1600m Relay
2010 Boys 3200m Relay
2010 Boys Shot Put Jake Brenza
2010 Boys Discus Jake Brenza
2011 Boys 3200m Tommy Gruschow
2011 Boys 1600m Tommy Gruschow
2011 Boys 800m Tommy Gruschow
2011 Boys 100m Matt Silva
2011 Boys 200m Matt Silva
2011 Boys 3200m Relay
2011 Boys 1600m Relay
2011 Boys 400m Relay
2012 Boys 110m Hurdles Chris Lenz
2012 Boys 300m Hurdles Chris Lenz
2012 Boys Long Jump Danny Jackson
2012 Boys 400m Relay
2012 Girls 400m Relay
2012 Girls 1600m Relay
2012 Girls 3200m Relay
2012 Girls 100m Hurdles Anna Kuntz
2013 Girls 1600m Relay
2013 Girls 400m Shannon Quinn
2013 Girls 800m Shannon Quinn
2013 Boys 200m David Bricker
2013 Long Jump Danny Jackson
2013 Boys 400m Relay
2013 Boys1600m Relay